Japāna ir tālu, tomēr tā iedvesmo.

man hands waiting senior

Rietumu sabiedrībā atšķirībā no, piemēram, Japānas sabiedrības vecākā paaudze nav tik lielā cieņā. Rietumos, tostarp Latvijā, lai arī zināms, ka senioriem ir plaša dzīves pieredze, jaunajiem ir tendence viņus stumt malā un kāpt uz zināmajiem grābekļiem no jauna. Savukārt japāņi svinībās atzīmē cilvēka 60. dzimšanas dienu, kā arī 77., 88. un 99. dzimšanas dienu.

! Japānā tiek svinēta arī īpaša senioru cieņas diena, kurā pilsētu mēri pasniedz naudas prēmijas cilvēkiem, kuri ir vecāki par 80 gadiem. Vecums tiek uztverts kā viedums un liela vērtība. Latvija ģeogrāfiski ir tālu no Japānas, esam orientēti uz rietumiem. Tomēr – ar iespēju veidot savu sabiedrību tādu, kādu vēlamies.

Nav noslēpums, ka mums kā sabiedrībai un arīdzan politiķiem kā man ir daudz darāms, lai Latvijas seniori tiktu uztverti cieņpilnāk, tostarp finansiāli. Pēc dažādiem kritērijiem Latvijas pensiju sistēma ir atzīta kā viena no ilgtspējīgākajām pasaulē. Tomēr liels skaits šo laiku pensionāru saņem pārāk mazas pensijas, kam par iemeslu kalpo dažādas turbulences varas maiņas periodos, vēsturiskas likumu netaisnības, kā arī reizēm nepietiekama konkrētā indivīda finanšu pratība, ilgtermiņa skatījums uz naudas lietām, vēl darba gados esot.

Labklājības ministrijā liels darbs tiek ieguldīts, lai rūpētos par pensionāru pirktspēju – lai tā neciestu. Jo īpaši tas ir svarīgi šodienas apstākļos, kad cenas aug teju visam. Priecājos, ka gan ierēdniecības, gan politiskajā līmenī bija vienota izpratne par maksimāli ātru palīdzību senioriem inflācijas sakarā – tika lemts par pensiju ātrāku indeksēšanu, ko seniori savos maciņos šogad sajūt par diviem mēnešiem agrāk, jau septembrī.

Tāpat ir ļoti liels gandarījums, ka viens no politiskajiem saukļiem tiešām realizējies praktiskos lēmumos – šogad divas reizes ticis paaugstināts iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamā minimuma slieksnis. Sākotnēji 350 EUR un tagad jau 500 EUR.

Mazāks nodoklis – vairāk naudas ikdienas tēriņiem!

Visbeidzot, dārgo energoresursu kontekstā ir panākts risinājums apkures sezonā (7 mēnešus) maksāt papildu 10 līdz 30 EUR mēnesī, atkarībā no pensijas apmēra. Tātad, tie būs papildu 70 līdz 210 EUR klāt pie pensijas gaidāmajā apkures sezonā. Es ļoti ceru, ka tas būs pietiekami, lai kompensētu sadārdzinājumus. Te gan jāatgādina arī par citiem palīdzības
veidiem – būs aizsargātā lietotāja atbalsts (elektrība), sociālie dienesti ir augstā gatavībā palīdzēt tiem, kam visgrūtāk.

Esmu pateicīgs Latvijas Pensionāru federācijai par aktīvo Latvijas pensionāru interešu aizstāvību! Šim darbam ir konkrēta ietekme uz daudziem lēmumiem, tāpēc ceru arī uz turpmāku sadarbību.

Noslēgumā – labprāt izmantošu iespēju atgādināt par senioru sadziedāšanos 21. augustā Liepājā, kurā jau tradicionāli plānoju piedalīties. Tā ir laba iespēja būt kopā un priecāties.

Uz tikšanos!

Leave a Reply